Sneaker Bayan Ayakkabı - Online Kadın Sneaker Satın Al

Nedir bu "sneaker" dedikleri? Sneaker Ayakkabı ve incelikleri...

İngilizcede spor ayakkabı olarak günlük dilke kullanılan “sneaker” kelimesini artık daha çok duyuyoruz ve kullanıyoruz hatta bilmeden belkide satın alıyoruz...

Sneakers kelimesini açıklamak için yalnızca “spor ayakkabı” ifadesi yetersiz kalıyor bunu başta belirtelim. Alınan her sneaker, içinde bir hikayeyi, bir kültürü ve birtakım mesajları taşıyor ve sneaker aracılığıyla karşımızdaki insanlara bunları aktarabiliyoruz. trendyol bayan sneaker

 Peki; Sneaker kültürü nasıl oluştu? Hangi tarz hangi Sneakerı yansıtıyor?

 Sneaker ayakkabının tarihini sizlerle kısaca paylaşırsak: Sneaker ayakkabıların tarihi 1917 yılına kadar gidiyor. Converse marka ayakkabıların üretilmeye başlaması ile ve 1921 yılında Chuck Taylor‘ın Converse ile birlikte çalışarak ayakkabıyı geliştirmesi sneaker tarihinin başlangıcı sayılabilir. Yani Converse Sneakerın babası atası vs diyebiliriz. Daha sonra Dassler kardeşler birlikte çalışmayı sona erdirerek kendi markalarını inşa ettiler ve ortaya “Puma” ve “Adidas” markaları çıktı. Bu gelişme 1941 yılında yaşandı. Nike ise 1964 yılında faaliyete başladı. (hatta filmide mevcut izlemenizi tavsiye ederim, Adidas ve Pumanın Hikayesi adında..)

 kadın sneaker ayakkabı
bayan sneaker ayakkabı

Lastik Ayakkabı > Spor Ayakkabı > Sneaker Evrilmesi

Spor ayakkabılar bir dönem sadece fonksiyonel özellikleri ile hayatta kaldı ve markalaştı. Sağlam, dayanıklı, hafif ve amaca uygun üretilen ürünler tüketiciler için en önemli özelliklerdi. Daha sonra sponsorluk kavramı bu sektörde de kendini gösterdi. 1971 yılında Kareem Abdul Jabbar ile adidas arasında ilk sponsorluk anlaşması imzalandı. 1978 yılında ise Bruce Lee, Onitsuka Tiger marka ayakkabılarla “Game of Death” filminde kamera karşısına geçti. Yavaş yavaş spor ayakkabıları insanların sevdiği karakterlere bürünmeye başladı.Her Dönem Yeni Bir Marka Doğdu

 beyaz bayan sneaker
beyaz bayan sneaker
 Son dönemde ülkemizde önemli satış rakamı yakalayan ve sıklıkla insanların ayağında gördüğümüz Vans marka ayakkabılar ise 1982 yılında çekilen “Fast Times at Ridgemont High” isimli filmle kendini duyurmaya başlamıştı. “Sneaker kültürü” dendiğinde akla ilk gelecek olan marka-sporcu sponsorluğu anlaşması ise Nike ile Michael Jordan arasında 1984 yılında imzalandı. 1985 yılında da Nike Air Jordan markası oluşturuldu. Bu tarihten itibaren özellikle ABD’de sneaker’lara olan bakış açısı değişmeye başlayacak, ekonomik olarak sürekli değerlenen ayakkabı serileri oluşacak, bazı modellere sahip olmak için mağaza kuyruklarında beklenmeye başlanılacaktı. Koleksiyonerlik davranışı ayakkabılar için de oluşmaya başladı. Bazı tüketiciler ise ayakkabıları satın alarak “dead stock” oluşturacak ve ayakkabıları daha değerlenecekleri bir zaman diliminde tekrar satışa sunma yoluna gidecekti. Nike’ın Michael Jordan ile kurduğu partnerliğin yanı sıra markanın tasarımcılarından Tinker Hatfield‘in sadece sneaker tasarımı ve üretimi amacıyla kurduğu bölüm, markanın ayakkabı pazarında söz sahibi olmasını sağladı ve satışlarla sektördeki rekabette avantaj sağlamasına yardımcı oldu. Nike Air Max serisinin yaratıcısı da kendisiydi.


 kadın beyaz sneaker
kadın beyaz sneaker


Sneaker Ayakkabının Yükselişi, Bu kadar Sevilmesinin Nedenleri

 Cevap, sneaker’ın içinde barındırdığı hikayelerde gizli. Sneaker tarihinin yaklaşık 100 yıllık geçmişinde ortaya çıkan markalar, modeller ve tüketicilerin sneaker’ı “high fashion” ürün olarak algılaması ayakkabılara olan bakış açısını değiştirdi. İnsanların farklı olma çabası da sneaker tercihinde önemli bir etken haline geldi. Nike Air Force One, Adidas Stan Smith, Vans Old Skool gibi kemikleşmiş sneaker modelleri her ne kadar “geçerliliğini” korusa da tüketiciler farklı olmak için diğer markalara ve modellere talep gösteriyor.
 İnternetin yaygınlaşmasıyla sneaker kültürü daha rahat bir yayılma ortamı buldu. Sneakerlar birer paylaşım ve etkileşim aracı haline geldi. Başta eBay olmak üzere, online satış sitelerinin açılması sneaker’ın ticaretini artırdı. ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde sneaker fuarları düzenlenmeye başladı, burada tüketiciler arasındaki etkileşim artırılıyor. Bulamadıkları ayakkabıları almak için birçok kişi fuarlara katılıyor. Sneaker’lara bu denli ilgi gösteren kişiler “sneakerhead” olarak tanımlanıyor.
 Günümüzde Instagram ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde birçok sneaker sayfasına, sneakerhead profiline rastlayabiliyoruz. Sadece sneaker konusuna odaklanan birçok site ve blogdan beslenebiliyoruz..
 Türkiye’de sneaker kültürünün gelişimi bu kadar birikimli ilerlemese de ülkemizin sahip olduğu genç nüfusun ayakkabılara gösterdiği ilgi başta olmak üzere, kadın tüketicilerin internet alışverişi olanakları ile tüketim alışkanlıklarını değiştirmesi sneaker satışlarının artmasını sağlıyor. Türkiye’de bir kişi ortalama 3 ayakkabıya sahip. Bu rakam Avrupa ortalamasının altında kalsa da ithal ayakkabılara uygulanan vergiler, döviz kurlarındaki artış gibi kısıtlayıcılar göz önüne alındığında iyi bir rakam olarak görülebilir. Yerli markaların sneaker pazarından aldığı pay ise bilinmiyor. Ülkemizde internet satışlarının yanı sıra, sneaker satmaya öncelik veren, buna göre konseptini oluşturan fiziksel mağaza sayısında ve zincir mağaza oluşumunda artış durdurulamıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bayan Siyah Hakiki Deri Casual Sneaker Ayakkabı Kadın Yüksek Platform Tabanlı Kadın Deri Sneaker

Hakiki Deri Kadın Oxford Ayakkabı Bayan Siyah Oxford Bağcıklı Kadın Casual Ayakkabı Kolej Ayakkabısı

Astarsız Yazlık Hakiki Deri Beyaz Bayan Ayakkabı

Hakiki Deri Kadın Siyah Bağcıklı Topuklu Ayakkabı Bayan Sivri Burun Deri Klasik Topuklu Bağcıklı Ayakkabısı

Bayan Spor Babet Ayakkabı Hakiki Deri Beyaz Günlük Spor Kadın Babet

Hakiki Deri Siyah Bayan Chunky Oxford Ayakkabı Kalın Tabanlı Günlük Ayakkabı Bağcıklı Kadın Oxford