Rahat Bayan & Kadın Ayakkabı Listesi

Bayanlar için oluşturduğumuz rahat ayakkabıların listesi. 

Rahat Kadın Ayakkabılarının listelendiği katalog.

Kadınların giydiği, bayanlar için tasarlanmış ayakkabı çeşitleri düşünüldüğü zamana modanında etkisiyle rahatlık ikinci plandadır. Fakat günümüzde bayanların en çok aradığı ve almayı istedikleri türler rahat ayakkabılardır. Rahat ayakkabıların tasarımları geçmişte sade ve düz olurken günümüzde artık hem rahat hem şık ayakkabı çeşitleri üretilebiliyor. İşte bu listemizdeki ayakkabılar hakiki deriden üretilen ilk sırada ayak sağlığı ve rahatlığına önem veren anatomik ortopedik rahat ayakkabılardır.

 

Kadınlar artık rahatlığa önem veriyor.

Yaptığımız araştırmalarda rahatsız ayakkabı vs. rahat ayakkabı dediğimiz zaman her kadının cevabı rahat ayakkabıdan yanadır. Tasarımı, rengi, aorası, tarzı, modası, trendi bir kenara rahatlık bayanların ayakkabı almasında ilk sıraya oturmuş durumda.
Geçmişten günümüze topuklu ayakkabılarla zor yürüyen, ayağını acıtan, yavaş yürümesine neden olan ve ayağı sıkıp yaralar meydana getirmesini sağlayan ayakkabıları artık bayanlar tercih etmiyor.
Birçok bayan artık ayakkabıyı ayağına giydiğinde nasıl durduğuna değil ne kadar rahat olduğuna önem veriyor. Duruşu, rengi, modeli, tasarımı, ikinci sıradaki ihtiyaçlar kategorisine gerilemiş durumda.
Rahatsız ayakkabılara örnek olarak; ince burunlu, ince ve yüksek topuklu, stiletto tarzı ayakları cendereye sokan ayakkabı giymeyi, yürümeyi işkence haline getiren, ayağı vuran, vurduğu yerdeki derisini yüzen ayakkabılar artık sadece özel gecelerde, davetlerde istenmeye istenmeye giyilmeye devam ediyor.
Kadınlar kendi zevkine ve rahatına uygun ayakkabılarla daha mutlu oluyor. Şık olmak için illaki rahatsız ayakkabı giyeceğine, rahat ayakkabılarlada şık olunabileceğini kanıtlıyor.
Bu sebepten ötürü; spor ayakkabılar, sneakerslar, babetler, terlik ve sandaletler kadınların giydikleri ayakkabı kategorisinde zirveye oturmuş durumda.
Rahat ayakkabılara örnek; Rahat bayan spor ayakkabı, rahat kadın babet, bayan rahat sneaker ayakkabı diyebiliriz.

Rahat Ayakkabı Seçimi

Ayaklarımız bastığımız birçok zemine, giydiğimiz birçok ayakkabıya adapte olmaya çalışan, hayat boyu vücudumuzu taşıyıp aynı zamanda yürümemizi ve koşmamızı sağlayan iki ağır işçidir adeta.Hareket özgürlüğümüz ayağımıza uygun ayakkabı seçerek sağlayabiliriz.

Kadınların yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar gibi, ayak üzerine zararlı etkileri kanıtlanmış ayakkabı tercihleri nedeniyle erkeklere göre daha fazla ayak-ayak bileği problemi yaşamaktadır.Peki ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Ayakkabı seçerken ayak terinin buharlaşmasına izin verecek maddelerden yapılmış olmasına dikkat ediniz. Bunu sağlayan en uygun malzeme gerçek deridir.Sentetik maddelerden yapılmış ayakkabılar tercih etmeyin, eğer sentetik ise de hava geçirgen olması tercihiniz olmalıdır.

Ayak parmaklarını yandan ve üstten sıkıştırmamalıdır.Bu tür ayakkabılar parmaklarınızda şekil bozukluklarına neden olabilir.

Ayakkabının en geniş yeri tarak kemikleri başlarına gelen kısımdır.Bu kısım tarak kemiklerini sıkıştıracak kadar dar veya ayağın ayakkabı içinde hareket etmesine izin verecek kadar bol olmamalıdır.

Hiç topuğu olmayan düz ayakkabılar da, çok topuklu ayakkabılar da ayak sağlığı için uygun değildir. Sürekli yüksek topuklu ayakkabılar sadece ayak ağrılarına değil, bel, diz ağrılarına ve parmaklarda şekil bozukluklarına neden olabilir.

Topuk yüksekliği küçük çocuklarda 0.5 cm, büyük çocuklarda 1.5-2 cm, yetişkin erkeklerde 2.5cm, yetişkin kadınlarda 3.5 cm olmalıdır. Kadınlarda yüksek topuklar, zamanla taraklı ayağa neden olur. Ayrıca yüksek topuklar bacak arka kaslarında kısalma ve ayak bileği bağlarında esneme ve zayıflama yaparak ayak bileği burkulmalarına da neden olur.

Ayakkabı içinde parmakların uç kısmı ile ayakkabı ön kısmı arasında 12 mm'lik boşluk olmalıdır. Parmakların üst kısmı ayakkabıya sürtünmemesi için burda boşluk olmalı, aksi takdirde parmak üstlerinde ve tarak kemikleri başlarının altında nasırlar oluşur.

Ayak numaranıza uygun ayakkabı alınmalıdır.Yaş ilerledikçe ayak numaranız değişebilir veya ayak numarası markalara göre de değişir. Ayakkabınızı akşam saatlerinde şişmiş ayağınıza deneyerek alın. Alacağınız ayakkabı en şiş durumunda dahi ayağınıza rahatlıkla olmalıdır.

Spor Ayakkabı Seçimi

Birçok ayakkabı, bazı spor türlerinin neden olabileceği burkulma ve gerilmelerden ayakları korumak için yapılır.Aldığınız ayakkabı yaptığınız spor dalına uygun ayakkabı olmalıdır. Her ayakkabının fonksiyonu, tabanı, bileği ve ayağı sarış şekli branşa yönelik olarak yapılır. Örneğin yürüyüş ayakkabıları serttir, koşu ayakkabıları ise daha esnektir, ekstra yastıklama ile daha güçlü bir etki elde edilmiştir.

Spor ayakkabıyla yürürken ya da koşarken kendinizi rahat hissetmelisiniz.Ayakkabının rahatsız edecek şekilde temas eden bir yeri olmamalıdır.Ayakkabıları her iki ayağınıza da giyin ve mağaza içinde yürüyün. Ayakkabıların arka bölümleri topuğu sarmalı, topuk ayakkabı içinde hareket etmemeli, ön bölümü de esnek olmalıdır.Topuk nispeten sıkıca oturmalıdır. Yürüdüğünüzde topuk yukarı, aşağı veya yanlara kaymamalıdır. Parmak ucunda boşluk olmalı, tüm ayak parmakları rahatça hareket edebilmelidir. Ayakkabının üst bölümü rahat ve güvenli olmalı, çok sıkı olmamalıdır.

Hava yastıklı veya jelle dolu, ekstra şok emme özelliği olan yaylı bir görünüme sahip ayakkabılar taban ve topuk ağrısı çeken kişiler için çok iyi ama ayak bilekleri kolay dönen kişiler için ise hiç uygun değildir. Ayakkabı hem dayanıklı hem de hafif olmalıdır.

Ayaklar havasız kalmamalıdır. Ayakkabının yüzü ayağınızın nefes almasına izin vermelidir. Bunun için en uygun malzeme deridir. Yeteri kadar bağcık olmalıdır. Bağcıklar ayak hareketini engellememesi için yeterli dil dolgusuna sahip olmalıdır.

Yazlık Ayakkabı Seçimi

Ayakkabının üst kısmındaki ve parmak arasındaki bantlar deri, yumuşak silikon içeren cildi rahatsız etmeyecek malzemelerden yapılmış olmalıdır. Bu ayakkabı tabanları çok düz ve sert olmamalıdır.

Bilek destekleri olmadığı için terliklerin topuk yükseklikleri arttıkça ayak bileği burkulma riskini artırırlar.Çok yüksek olmayan mantar dolgu topuklar tercih edilebilir.

Bebeklerde Ayakkabı Seçimi

Bebek ayakkabısı yumuşak ve esnek olmalı, bebeğin dengesini kurabilmesine izin vermelidir.Topuk kaymayacak tarzda olmalı yük vermeye ve gerilmeye dayanıklı olmalı, yüksek topuklu ayakkabılarla düşebileceği için kaçınılmalıdır.Yüksek bilek desteği olan ayakkabılar (bot) genelde gerekli değildirler; ama ille de kullanılacak ise de ayağın ve bileğin bebek tarafından hareket kabiliyeti sağladığından emin olunmalıdır.Ayakkabı ayağı sıkmamalı hava alarak ayağın serin, rahat, koku yapmayan, kuru ortamda kalmasına izin vermelidir.Tahriş etmeyen, alerji yapmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ayakları ayakkabıya sokmak için zorlayıcı manevralardan kaçınılmalıdır.Ayakkabıya alışma, vurma devresi şeklindeki bir dönemden geçildiği doğru değildir.Ayakkabı alırken denenmeli, bir kaç adım attırılarak konforlu olup olmadığı yüz ifadelerinden takip edilmelidir. Ayakkabıdan çıktıktan sonra ayaklar kontrol edilmeli, kızarıklık, ayakkabıya bağlı bası, iz ve şekillerinin olup olmadığı bakılmalıdır. Topuk arkasında küçük bir çekecek girecek kadar mesafe kalmalı, ön ayağın da ayakkabı içinde sıkışmadığı dışarıdan elle hissedilmelidir.Yürürken bebeğin ayakkabının içinde ayağının kayıp kaymadığına dikkat edilmelidir. Kalın sağlam kösele ayakkabılardan ziyade ayağa ve ayağın hareketliliğine destek verecek ayakkabı alternatifleri üzerinde durulmalıdır. Ayakkabıların zor takılan ve çıkarılan toka kemer ile bağlanması yerine bandajla ile giydirilmesi çocuğa ayakkabılarını kendisi de giyebilmesini öğrenmesi açısından daha kolay bir uygulamadır.

Çocuklarında erişkinler gibi ayakkabıları, eğer hazır alınıyorsa öncesinde denemeleri gerektiğinden yorgun düşmemiş, yürümeye istekli bebeklerle alışverişe çıkılmasında fayda vardır. Pek dışarıdan belli olmasa da bebeklerin de ayaklarında akşama doğru şişmeler olabilir. Bu durumda yanlış boyutta ayakkabı alınmasına neden olur.Her ay ayakkabılar ebeveyn tarafından kontrol edilmeli aşınma payları ve ayağı sıkıp sıkmadığına bakılmalıdır. Her bebeğin kilo alma ve büyüme hızı farklı olduğu için bu konuda net bir tavsiye bulunmamaktadır. Büyüyeceği öngörüsü ile büyük ayakkabı almak önerilmemektedir.

Ayak sorunları olan yaşlı hastalar ise belirli özelliklere sahip ayakkabılar giymelidirler. Ayakkabının bükülmeyen bir topuk konturu, deforme olduktan sonra kolayca eski şeklini alabilen uyumlu bir iç tabanı ve yumuşak, hafif kavisli bir tabanı olması gerekir.

Ayakkabı seçerken unutulmaması gereken en önemli kural: önce ayak sağlığımız sonra modaya uygunluk ve güzel görünüş olmalıdır.Böylece ayak sağlığımızı korur ve oluşabilecek deformasyonları önlemiş oluruz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Taşlı Şık Bayan Babet Ayakkabı Kadın Spor Babet Modelleri

Hakiki Deri Kadın Oxford Ayakkabı Bayan Siyah Oxford Bağcıklı Kadın Casual Ayakkabı Kolej Ayakkabısı

Hakiki Deri Kadın Siyah Bağcıklı Topuklu Ayakkabı Bayan Sivri Burun Deri Klasik Topuklu Bağcıklı Ayakkabısı

Deri Ayakkabı Bakımı Nasıl Olmalıdır?